29 ekim 1933’de cumhuriyetin 10.yıl kutlamaları için bir çok ülkeden davetli çağrılır. Sovyetler Birliği iki bakan gönderir. Bu arada Sergey Yutkeviç de törene davet edilmiştir. Yutkeviç, tıpkı diğer ülkelerden gelen meslektaşları gibi etkinlikleri ve konuşmaları filme alacaktır.

Yutkeviç hazırlık yapmak için sabah erkenden törenin yapılacağı hipodroma gider. Diğer meslektaşları gibi kamerasını hazırlayıp konuşmaların yapılacağı kürsüye kablo çekerken utanır. Rus kameramanın utancının sebebi kablosudur. Diğer kameramanların kabloları serçe parmağı kalınlığındayken Yutkeviç’ in kablosu neredeyse insan bileği kalınlığındadır.

Binlerce kişi hipodromdaki yerini aldığında Atatürk ve davetlilerin gelmesini beklemektedir. Atatürk, hipodroma bir otomobille girer.

Cumhuriyet Bayramı töreni’nin yapılacağı Ankara Hipodromu’na G_Kurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’la giriş yaparken (29 Ekim 1933)

Herkesi selamlar, kürsüye çıkar ve konuşmaya başlar. Bu sırada Yutkeviç kamerasını çalıştırıp kayda başladığı o esnada çevresindeki meslektaşları feryat figan telaşlanırlar. Atatürk’ü hipodroma getiren otomobil, kamera kablolarının üstünden geçmiş, hepsini kopartmıştır. Ortada sadece bir tane sağlam kablo vardır. O da Yutkeviç’ in kablosudur.

İşte biz o tek sağlam kablo sayesinde günümüze kadar ulaşan tek kayıtla “Cumhuriyetin 10.Yıl Töreni ve Atatürk’ün 10.yıl Konuşmasını” hala izleyebiliyoruz.

Saygılarımla

Altuğ Aytaçoğlu – 22.10.2020

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.