Var mısın? Yok musun? “Bütün mesele bu” cinsinden değil ama.. Her an Bir şeyler yapıyor konuşuyor ya da karşılaşıyoruz(!). Gerçek anlamda hissediyor musun? Hissetmek için bunların bir anlamının olması gerek. Anlamlı olması için Hayatındaki yerlerini biliniyor olması gerek. Hayatınızdaki yerini belirlemek için ise nerede durduğunuzu? Ne düşündüğünüzü? Kısacası Kendinizi tanımanız gerekiyor. Peki, konu ne?

İşte bir “sonda söyleneceğin başta söylenme” durumu daha…

Her yönüyle çürümeye yüz tutmuş bir toplum oluyoruz. Bunca zamandır az buçuk, yarım yamalak tecrübemle bile önem verebildiğim, yapıp ettiğim ya da düşünebildiklerimin anlam ve önemidir. Doğru olur ya da yanlış olur. Bunu tartışmıyorum. Ben anlamının var olup olmadığıyla ilgileniyorum ve Malikinin durumun farkındalığı… Peki, konu ne?

Bu duruma nasıl geldik? Şu konu ilginç ki ‘kimse bu durumdan memnun değil.’

  • Bir kesim (Derken bile ötekileşiyoruz) durumdan rahatsız iken,
  • Diğer kesim de bu rahatsızlıktan dolayı mağdur.

Konunun ne olduğu üzerinde durmuyorum… Zaten önemi de yok. Konu, bizim anlamsızlaşan bakış açımızdır. Bu mevzuu gündeme her geldiğinde herkes sığlıktan muzdariptir ama hepimiz aynı suyun üstünde yüzüyoruz. Herkes birbirini ötekileştirip kötülüyoruz. Peki, konu ne?

Kişiler üzerinde duruyoruz. Bu çok yanlıştır. Böylelikle ‘O kişilerin tavırları bizi ilgilendirir’ pozisyon doğuruyor. “efendim şu kişi buna şunu demiş, O buna şu cevabı vermiş, şunu yapmış, bunu demiş… vs.” Kocaman bir Bana Ne… Siz Kimsiniz? Peki, konu ne?

Buraya bir parantez açık şunları demek istiyorum… Evde 4 yaşındaki canım kızım birisini şikayet ettiği zaman bunun yanlış bir hareket olduğunu söylüyorum. Çünkü kızım 4 yaşında ve bu şikâyetin bir sonuç doğuracağı bilinci tam oturmamış. Sorun var mı? Yok… Peki Akşama kadar Koskoca –affedersiniz- kazık kadar adamlar akşama kadar birbirlerini şikayet edip duruyorlar. Peki, konu ne?

Neden yapıyorlar bunu? Bizim ile bir sonuca mı varmaya mı çalışıyorlar? Çünkü Belli bir bilinç düzeyinin üzerindeki insanlardan beklentim, yapıp ettikleri ve söylediklerinin bir sonucu olacağını düşünmeleridir. Peki nedir bu sonuç.. Kocaman bir hiç. Bu hiç mantıklı değil. Ya da kabul etmek istemediğimiz bir mantık içeriyor. Peki, konu ne?

“Kabul etmek istemediğimiz Sonuç Hep Mantıksız olanıdır(!)”

Ne Kadar anlamsız değil mi? Kafamızın içinde Tik Tok Tik Tok! … Devamlı çıkarmaya çalıştığımız bir kıymık. Emin olun Bu kıymık bize ne kadar rahatsızlık verse de bizim İnsan olduğumuzun kanıtıdır ve de iyi ki de vardır.

Gazetelere bakıyorum, Yazıyorlar yazıyorlar yazıyorlar, peki ne yazıyorlar? Hep aynı, alabildiğince manasız, düşüncesiz ve sığ…

Televizyonlara bakıyorum hep aynı adamlar, aynı konular konuşuyorlar, konuşuyorlar, konuşuyorlar… Arkadaş sıkılmıyorlar da… Tek mantıklı açıklaması millet pazarda görsün diyedir. Peki, konu ne?

Düşünce olmadan yazı ve konuşma olur mu?

Olursa ne olur: tekrar olur.

“Bir Arpa boyu, Yol alamamak! ”

Aynı suratlar, açın ekranı milyon kez Tayyip ve aynısı, yüzlerce aynı-aynı-aynı-aynı suratlar! Aynı Kemaller, Aynı İmamlar, aynı Nazlılar, Kavakçılar, Hatırlar mısınız? Bir ara Mezarcılar vardı…

Kapitalizmin geldiği son durak burasıdır, düşünce yoksa anlam da yoktur.

Anlam yoksa hayat da yoktur! İşte konu budur..

Bu yüzden hayatı değiştirmek istersiniz. Ve sonra hayatı değiştiremeyeceğinizi anlayıp kendinizi değiştirirsiniz.

Bir Ara

  • Çocuğun biri bir kızı kesip bavula koymuştu… Çocuk Nerede?
  • Yaratığın biri erkek çocuğuna defalarca tecavüz Etmişti, İmamdı sanırım Nerede Şimdi?
  • Bir savcı ben adalet dağıtıyorum demişti. Benim adaletim Nerede Şimdi?
  • Rahmetli Türkan Saylan’ın evini arayan polisler?
  • Gezi’de Kafa göz yarıp ölümlere, sakatlıklara, travmalara sebep olanlar nerede?

Tırt…

Hâlâ Gazetelere bakıyorum, Yazıyorlar yazıyorlar yazıyorlar, Hâlâ Hep aynı, Hâlâ alabildiğince manasız, düşüncesiz ve sığ…

Televizyonlara bakıyorum Hâlâ hep aynı adamlar, Hâlâ aynı konular konuşuyorlar, konuşuyorlar, konuşuyorlar… Arkadaş kesin sıkılmıyorlar… İnsanda(!) azıcık utanma olur. Peki konu ne?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.