Mark Knopfler – Tracker, 16 Mart 2015’te yayınlanan Gitarist Mark Knopfler’in sekizinci solo stüdyo albümüdür. Sanatçı Albümünde özel sitilinin çizgisini koruyabilmektedir. Kulaklığımı takıp da sıkılmadan dinlediğim bir albüm olmuş

“ Mark Knopfler, Swing ve Blues müziğin en önemli temsilcilerinden biridir. Kardeşi Dave Knopfler ile birlikte kurduğu Dire Straits adlı grup ile tanınmıştır. 1977 yılında yayımladıkları Sultans of Swing ile Mark Knopfler özgün ve etkileyici gitar tekniği (FingerPicking- Fingerstyle) öne çıkarmıştı. Hayatım boyunca birçok sanatçı hayatıma girdi ama Hiçbiri Mark Knopler verdiği hazzı yaşatmadı diyebilirim.”

Albümde toplam 11 şarkı var ve albümün toplam uzunluğu yaklaşık bir saat. Albümde Dire Straits’in klavyecisi Guy Fetcher da yer alıyor. Tracker’ın bir de ‘Deluxe’ versiyonu yayınlandı, bu versiyonunda da albümdeki şarkılara ek olarak dört adet parça daha var.

Mark Knopfler’ın daha önceleri de sürekli kullandığı Kelt müziği etkileri, bu albümde de açıkça hissediliyor. Bu etkiden dolayı; hemen her parçada akordeon, banjo, flüt, saksafon gibi birden fazla enstrüman bulunuyor. Ayrıca, şarkılardaki klasik Mark Knopfler gitarını fark etmemek de mümkün değil.

Knopfler, Basil isimli şarkıda, kendi çocukluğunda yapmış olduğu gazete çoğaltma işini yapan küçük bir çocuğu anlatmakta. Yani albümdeki şarkıların sözleri; hem Mark Knopfler’ın hayatının ve deneyimlerinin, hem de dışarıdan duyduğu ve kayıtsız kalamadığı olayların kombinasyonundan oluşuyor. Albümün ismi bu bağlamda Dikkat çekici. Rolling Stones dergisinin yapmış olduğu habere göre, Mark Knopfler şarkı sözlerinde kullanmak için sürekli geçmişinde bir şeyler aramış. Yani geçmişinin izini süren Mark Knopfler; albümüne de Tracker; diğer bir deyişle ‘iz sürücü’, ‘takipçi’ ismini layık görmüş.

Keyifli Dinlemeler;

İnceleme Albüm: Mark Knopfler – Tracker” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.