Günlerden 2012 Mayısının 20.günü idi. Haftanın Çarşambası, yine bir yazı kaleme aldım. Bu yazıyı yazmamdaki sebep O dönem okuduğum bir yazıdan etkilenmiş olmamdı. Bu sene 19 Mayıs Bayramındaki Coşku Samsunda, Önceki senelere nazaran Hayli fazla idi. Ancak Milli değerlerimiz geçmişte nasılda sulandırıldı. Silinmeye çalışıldı. Hafızaları biraz tazelemekte fayda var.

Cahilin beynindeki Örümcek Ağı:

Kimseleri yargılamak istemiyorum ama, bazen birisi almış eline cehalet kılıcını savuruyor da savuruyor. İçimizde azıcık iyi niyet kalmışsa dahi günümüzde başımıza gelenlere tepkisiz kalmazsınız. Kişi istediği görüşe sahip olabilir. Ama karşısındakini Cahil yerine koyması… Hele bunu kendi vatanına yaparsa Canilik değil de Nedir?

Evet Okumuyoruz, Tek yaptığımız eldekini tüketmek. Onu da eğer birisi verirse. Bilmeden alıp koyuyoruz beynimizin içine. Şimdi birde Yazar ise bilgiyi veren, hepten doğru kabul ediyoruz. Çünkü kafamızın içi o kadar boş ki, Çelişmiyor yeni giren, eskilerle. Kabul ediyoruz. Doğruluğuna inanıyoruz. Temel eğitim bu yüzden çok önemli. Şimdi başımıza gelen ise, ‘kötülük’ tur bindirmiş. Yanlış ve yanlı bilginin doğruluğuna inanılmış. Doğru diye o dolduruluyor temel eğitimde. Çok tehlikeli. Bu gün Bazı Üniversitelerin Tarih bölümlerinde Atatürk düşmanlığı aşılanıyor. Bu insanlar birde çıkmış “ben bunun okulunu okudum” Diyor. İyi de kardeşim yanlış okutmuşlar sana. Hep Aynı yanlı kitapları okumuşsun. Ben “Zaman” da Okurum “Cumhuriyet” te, “Milli Gazete” de, “Vatan” da, “Sözcü” de. Garip gelmesin. Ama doğru kişi ye göre değişir. Ancak gerçek Bir dir. Onu bulmak çaba ister.

Sonuç olarak yıkanmak istenen beyinlere sokulan bilgi tehlikeli bir virüs gibi yayılır.

Aşağıda ki yazıyı yazan bir yazar. Allah bizi doğru yoldan çıkanlardan korusun! (Yanlış Anlaşılmasın Mehmet Şevki Eygi yi okurum haklı bulduğum yazıları vardır. Hocam yanlış anlamasın.)

İşte Yazısı

“19 Mayıs Bayramı Kaldırılsın
Mehmet Şevked Eygi

Bir ara 27 Mayıs’ı da resmî bayram yapmışlardı… Türkiye’de bayram enflasyonu var. 19 Mayıs törenleri bundan sonra stadyumlarda değil de okullarda yapılacak diye bazıları feryat ediyor. Bence

19 Mayıs gençlik bayramı tümden kaldırılmalıdır.

M. kemal Paşa’nın iktidarı zamanında yapılan 19 mayıs törenlerinin resimlerine bakarsanız, kızların spor kıyafetlerinin dizden aşağıya kadar kapalı olduğunu görürsünüz. Zamanımızda ise kasıklara kadar açık kıyafetler. İslam dini, genç kız öğrencilerin böyle kıyafetlerle spor ve gösteri yapmasını uygun görmez. Rejim laikmiş… Olabilir ama Müslüman halkın dinî duygularına da saygı göstermek gerekir.İki dinî bayram, bir de Cumhuriyet bayramı yeter. Eskiden ne çok bayram vardı. Kabotaj bayramı… Dil bayramı… 10 Kasım mâtemi… O bayram bu bayram şu bayram… Bunların bir kısmı kaldırıldı, iyi oldu. Öteki fazla bayramlar da kaldırılsın. Atatürkçüler istedikleri günlerde kendileri özel olarak bayram yapsınlar. 19 Mayıs bayramı öğrencilerin bir kısmına gerçekten eziyet olmaktadır. İlle yapılacaksa, isteyen öğrenci katılsın, istemeyen katılmasın. Tabîî bu konuda baskı da yapılmasın. M. Kemal Paşa, Sultan Vahidüddin’in yâver-i fahrîsi olarak ve Padişah tarafından vazifelendirilerek Samsun’a gitmiştir. İstiklal savaşı veya millî mücadele 19 Mayıs 1919’dan önce başlamıştır. Millî mücadelenin ilk önderi Çerkez Edhem’dir. Çerkez Edhem’in Millî Mücadeleyi başlatmasının yıldönümlerinde niçin bayram yapılmıyor? 19 Mayıs 1919… 23 Nisan 1920… Bu tarihlerde olup bitenlerin içyüzünü halkımız iyi biliyor mu?
Büyük Millet Meclisi’nin ilk zabıtları incelenirse Meclis’in iki ana gayesi olduğu görülecektir: Birincisi: Halife-i Müslimîn ve Hakan-ı Osmaniyan’ın düşman baskısından kurtarılması. İkincisi: Aziz vatanımızın düşman işgalinden kurtarılması. 24.01.2012”

Yazı burada sona eriyor…

Allahım yarrabbim. Bu yazıyı Mehmet Şevket Eygi adındaki bir yazar yazmış. Bu zat-ı muhterem Milli gazetede yazar. İtibar görüyor. Yazık ki bizleri de kendisi gibi düşünüyor. Bir laf vardır, “İnsanın fikri neyse zikride (sözü)odur”. Beynine giren yanlı bililer “Kasıklara kadar açık kıyafetler” algısını doğuruyor. Mehmet beyin gördüğü bu tabi ki kendi bakış açısı Bunu sadece bu söz için diyebilirim.

Ama yazının devamı… “Rejim Laikmiş” sözündeki aşağılama doğrultusunda fikri ortaya çıkan düşünceye Rejimin Cumhuriyet olduğunu değişmez unsurlarından birinin de “Laiklik” olduğunu hatırlatmak isterim.

Yurdum aydınlarına sesleniyorum. Çabamız, İnkılap tarihi konusunda halkı bilgilendirmeye yönelik olmalıdır. Koskoca gazetede yazar birisinin Kurtuluş savaşının başlangıcını Çerkez Ethem gibi göstermesi, Atatürk ün Samsun a çıkışını “Sultan Vahidüddin’in yâver-i fahrîsi” olarak (Padişah Vahdettin’ in Onursal Yaveri) gittiği saçmalığını yazabilecek özgülüğü o günün sonucu olması inanılmaz bir ironidir.

İşte size tarihsel bilmemiz gereken, konuda adı geçen olaylardan iki tanesi:

  1. Atatürk neden Samsun’a gitmiştir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı. Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti ve İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de Türk halkının silâhlandığı konusundaki şikayetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve birşeyler yapmak için Anadolu’ya geçmek istiyordu. Bu O’nun için bulunmaz fırsattı.

Atatürk beraberindeki kişilerle beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır. 18 Mayıs 1919 Pazartesi günü beklenen yolculuğun sonuna gelinir. Atatürk, İstanbul’dan başlayan ve Samsun’da sona eren yolculuk esnasında görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti.

2. Çerkez Ethem Kimdir?

Çerkez Ethem, Kurtuluş mücadelesinde M. Kemal Atatürk’ün yanında Gözü pek mücadele eden bir kuvvai milliye cidir. Peki ama neden isyan etmiştir. Yozgat daki ayaklanmayı bastırma görevi Ethem bey e verilince. Ayaklanmayı bastırran Ethem Yozgat valisi Yahya Galip Bey’i suçlamış Fakat Atatürk Yahya beyi affetmiştir. Neticede Ayaklanmayı çıkaran Çapanoğlu Ailesidir. Yeni kurulan meclisin Osmanlıya ihanet olduğuna inanan Aile, İsyan bastırılınca Atatürk e inanmış. Ama Ethem bey bunu sindirememiştir. O güne kadar Milli mücadeleye hizmet veren Çerkez Ethem Emrindeki kuvvetlerin TBMM ye devretmekteki gönülsüzlüğü, düzenli orduya inançsızlığındandı. Kurtuluşun Milli güçlerle yapılması taraftarıydı. Ancak düzenli bir ordunun gerekliliği de tartışılmazdı. Tün bunlara rağmen Ethem bey Meclis çatısı altına girmekte bir müddet direnç göstermiş hatta bu süre içinde Yunanlılar ile görüşmüş ve hatta İstanbul hükümeti ile Mustafa Kemal e direniş bile gösterme çabasında bulunmuştur. İsyandan bahsedilen özetle budur. Daha sonra Dostu Derviş bey’in ısrarı ile ordularını TBMM ne devretmiştir.

Hepinize Saygılar Sevgiler,

Ötekileşmediğimiz bir yarın ümidi ile…

Son bir Harıtlatma, 10 Kasım Matemi diye adladırdığınız tarih Ulu önder Atatürk’ ün Ölüm yıldönümüdür.

Bir de Bayramlardan bahsederken Kutlu Doğum Haftasını atlamışsınız. Neticede devlet erkanı tam tekmil o kutlamalara katılırken, Cumhuriyet Bayramı ve 23 Nisan da Bir firmanın Açılışı nedeni ile katılamamıştı. Darısı 19 Mayıs’a. Bakalım hangi bahaneler öne sürülecek.

Altuğ Aytaçoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.