Bir dönem, Bir Arkadaşımla İstanbul Beşiktaş’ta Sıcak bir yaz Akşamı açık havada bir PUB da oturuyoruz. -Güzel günlerdi…- Konu nereden geldiyse… Kafamın içindeki bir olgudan bahseder oldum. Bu olgu esasen kendini ifade etmeyle ilgiliydi. İnsanın kendini tanıması, ifade edebilmesi. Yaşadığıortama ayak uydurması veya değiştirebilmesi… Bu konular üzerine tartışıp konuşuyoruz. Savunduğum tez Kişinin kendini ifade edebilmesi ancak çevresindeki değerleri algılamasıyla söz konusu olabildiği.

Hayatı boyunca birçok nesne, anı, olgu, kavram hayatımızda geçer. Geçer de ne kadarı iz bırakır? Ne kadarı hatırlarda kalır? Az evvel bahsini ettiğim konuşma 22 – 25 sene önce geçmişti. Bakınız, bu çok önemli dediğim, bir konu. Sonuçta algılamaya çalıştığımız, kendimiziz. Eğer bu yaşantılar gün be gün hayatımızdan çıkıp giderse. Her seferinde biraz daha azalır, eksiliriz. Kendi değerimizi anlayamadığımız gibi başkaları da bizim için anlamsızlaşır. Aslında olan, biz değer vermeyi bilmiyor oluşumuzdur. Bilmemek, bilen ile mesafeyi açar ve düşmanlık oluşur.

Dedim ya aslında her şey kendi içerimizde. Yapıp ettiklerimizi algılamak, anlamak, kendimizi tanımak, mutlu ve dingin bir hayat yaşamak için gereklidir. Peki bunu nasıl yapabileceğiz? Kendimiz için ne ifade ettiğimizi nasıl tespit edeceğiz? Bunun belki birçok yolu olabilir ama benim algıladığım ve size fikir verebilmesi açısından, kafamdakilerini size açıklamaya çalışayım.

Biraz geometri bilgisine ihtiyaç var… Bir noktanın, uzayda hiçbir yeri temsil ettiğini düşünün. Ya da her şeyi temsil ettiğini. Aslında tam bir Kaos ve belirsizlik durumu. Her yede her düzeyde olabiliriz. İşte bu yalnızlaşma durumudur. Kendimizi koca bir boşluğun ortasında küçücük bir nokta gibi hissederiz. İşte böyle zamanlarda hırçınlaşır sağa sola saldırırız. Anlamı, tam bir dengesizlik ve düşüş durumudur. Ama gün gelir… Çevremizde ikinci bir noktaya denk geliriz. Hani büyük patlamadan sonra parçacıklar birleşmeye başlamasıyla her şey berraklaşmaya başlar. Sis kalkmaya başlar ya. İşte bu nokta çok önemli. Kendimizin boşlukta nerede durduğumuzu anlayabilmemiz için kullandığımız bir nirengi noktasıdır bu nokta. Bu nokta herkes için farklı olabilir. Ben buradan net olarak “şudur” diyemem, ama siz kesin bu konuda net olmalısınız. Benim 2. Noktam budur diye net biçimde söylemelisiniz. Bu nokta, öyle her gün değiştirebileceğimiz bir değer kesinlikle değildir. Çünkü her değişim yeni bir dengesizlik oluşturur. Benim için eşimdir, Annem için Babam, Kimisi için işidir kimisi için Evcil Köpeğidir.

Bilgi: Geometride iki noktadan birçok düzlem geçer. 

Halen daha bir dengesizlik durumu söz konusudur. Halen daha dengeli olarak algılayamayız. İşte başta da dediğim hayatımıza giren nesne, anı, olgu, kavram bu aşamada çok önemli. İşte bu noktada yerimizi belirlemede ihtiyaç duyduğumuz, üçüncü nokta. Bu öyle bir noktadır ki hayatımızı akışında karşılaştığımız her şey olabilir. 3 noktanın, 2. Noktanın ve sizin yani 1. Noktanın 3 boyutlu boşlukta tam olarak nerede durduğunu tespit edebiliriz. Bu aşamada dengeliyizdir. Her şey olması gerektiği gibi sabittir.

Bilgi: Geometride üç noktadan sadece bir düzlem geçer.

Bu yüzden hayatımızdaki girdilere al alelade imiş gibi davranmamak gerek. Onları anlamalı ve algılamalıyız. Eğer 1. Ve 2. Noktalara göre yerlerini belirleyemez isek biz de kayboluruz, dengesizleşiriz. Bu duruma hayatın 3 nokta kuralı diyebiliriz. Bu olgu üzerine saatlerce konuşulabilir. Hayatta Dengede durmak çok önemli neyin ne olduğunu, kime nasıl davranacağını hep bu denge içinde ele almalı.

Mesela Sevmediğiniz bir tanıdığınız size geldi ve evin ortasında duran vazoyu devirdi. O an içinizden arkadaşınızla ilgili olumsuz duygularınız pekişir. Ancak aynı eylemi çok sevdiğiniz arkadaşınız yapsa canı sağ olsun deriz, hatta olayı önemsizleştiririz. Bunun nedeni, bütün bu üçüncü noktaların yerleri ile ilgilidir. Onu koyduğunuz yerle ilgilidir.

Hayat sürprizlerle doludur. Sizin 2. Noktanız açısından siz 3. Nokta olabilirsiniz. İşte bu noktada zor günler sizi bekliyor. Aynı şey karşı taraf için de geçerlidir. Ama yine de dengelisinizdir. Bu noktada sorun bellidir ve siz mevcut dengenizle bu sorunu daha rahat atlatırsınız. 3.ler bazen 2 olmak ister. Ancak tuzağa düşmemek gerek eğer kendinize ikinci bir 2. Nokta yaratırsanız. Toplamda 4 nokta oluşur. Bu da dengeleri sarsar.

Bilgi: Geometride 4 noktadan birden fazla düzlem geçer.

Özetlemek gerekirse, Hayatımızda ki her şey çok ama çok önemlidir. Her şeyin bizim için bir anlamı ve değeri var. Biz bunları anlayamaz ve algılayamaz isek. Ya da görmezden gelip değersizleştirir isek aslında kendimiz kayboluruz, dengesizleşiriz. Zor ve karışık gibi geldiğini düşünebilirsiniz ama esasen yapılması gereken basit. Değer ver yeter! Son kurgu… Gün olur çok sevdiğiniz birisi hiç sevmediğiniz birisi oluverir. Ama si onu ortada gerçekten ama gerçekten sebep yok da kötüleştirip de aşağıya çekerseniz aslında aşağı çekilen siz oluşunuz. 

Ancak Çevremdekiler kadar mutluyum demiş birisi

Oluşan bu matrise vâkıf olmanız ümidi ile hepinize iyi günler.

Kendini İfade etmek için ne özelliğin var?” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.