Ben “Kaybolan Değerlerimiz!” Dedim ya, Şimdi Birileri…

  • Sen Kim oluyorsun?
  • Sen Ne Biliyorsun ki?
  • Konuşma oradan boş boş.!
  • Ya da Derin Sinsi ve kin dolu bir bakış.

Bir konuyu açıklığa kavuşturalım, ben bu yazıyı kendim için mi yazıyorum? Cevabını herkes kendince veriyor zaten. Aslında umurumda da değil. Ama yazılan her yazı tarihe unutulmamak için tutulan notlar olmalı? Biz toplum olarak (Ki birçok toplumda durum bu zaten) Boş, manasız, amaçsız konuşmaya alıştık. Manasız konuşmak boş ruhların ürünüdür. Boş ruhlar ise kültür ve sanat tan uzak toplumlarda olur. Peki biz ne kadar kültürümüze ve sanata, evrensel değerlere sahibiz. Bu özeleştiriyi kendimize yapmalıyız. Kendimize Dünya Kültürleri içinde nerede durduğumuzu sormalıyız. Entelektüel birikim ancak ve ancak bu şekilde olur. Bir insanın hayatındaki duruşu ile ilgili hiçbir sorunum yok. Sorun seni kabullenmemeleri. Benden değilsen Hainsin düşüncesi bu nokta da var.

Birileri habire yorum yapıyor. “Böyle bir olay oldu ama sen bu olayı şöyle gör.” Söylemleri her kafadan çıkıyor. Bence Kaybettiğimiz en önemli değer. Saygımızı kaybettik, Birbirimize olan inancımızı, Hoşgörümüzü, Sağduyumuzu kaybettik. Birisi (Birisi: insan özelliği taşıyan en temel şeyi temsil eden Zamir) ölüyor. Ölmeden önce son sözleri Ulu önder M.K Atatürk e hakaret, “onunla münasebeti olan cenazeme gelmesin” diyor. Ölüyor ve cenazesine katılan 2 genç. Pankart açıyor…” Bizim Atatürk ile alakamız yok” … Tak!  Gençler polis tarafından tutuklanıyor. İlginç olanı her gün Atatürk’e küfür eden şey (İnsan dışında herhangi bir nesne) in tabutu, küfür ettiği zat-ı muhteremin kurduğu ülkenin bayrağına sarılmış.

Bir hareket bir eylem yapıyoruz ama hiçbir anlamı yok hiçbir önemi yok. Çünkü değersiz. Karşılığı yok. Meta’nın değeri, karşılık geldiği duygusal karşılığıdır. Aksi halde hiçbir anlam ifade etmez. Kendimize ait değerlerimiz azaldığı ya da yok olduğunda da etrafımızda, çevremizde, karşımızdakilerin değerlerine de saygı duymaz oluyoruz doğal olarak. Geçenlerde Notre Dame Katedrali’nde yangın çıktı. Çıkan bu yangında yanan yer, dünya mirasıdır. Bu olaya istinaden etrafınızdaki insanların verdikleri kişisel tepkilere bakın. Durumumuzun vahameti hakkında bir fikir verir size.

İşte bize karşı yapılan operasyon bu şekilde gerçekleşti. Sistematik bir biçimde Sahip olduğumuz bütün değerler yok edildi. Bir kısmı göz ardı ederek sulandırılıp etkisi düşürüldü, Bir kısmı ağır propaganda yapılarak itibarsızlaştırıldı. Eğitim zaten ayrı bir yazı konusu olur. Her türlü hatalı, yanlış, çarpıtılmış bilgi her gün okullarda öğretiliyor. Anlayamıyorum bu kadar hata yanlışlık nasıl bir araya gelebiliyor. İşte her şey değersizlikten ileri geliyor. 23 Nisan’ı, 19 Mayıs’ı, 30 Ağustos’u, Atatürk’ü, İnkılap tarihini, Osmanlıyı da tabi ki ama Hasan Tahsin ‘de, Ege’nin dağlarını, Karadeniz’in Yeşilini, İç Anadolu’nun Bozkırını, Bilmeden olur mu? Nasıl anlayacağız birbirimizi. Her şeyi Para olarak görüyoruz.  Biz de Kentsel dönüşüm yalanı adı altında zengin edilen müteahhitler Bir bina ömrünün 50 yıl olduğunu savunuyor. Yanan O katedral vardı ya hani adı Notre Dame idi. İnşaatı 182 yıl sürmüş. Tarihe Sanata Kültüre Sahip çıkmak…

Notre Dame Katedrali

Sevgilerimle;

Altuğ Aytaçoğlu 08.05.2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.