Film Act of Valor Afiş

Hiçbir ülke yoktur ki Amerika kadar Devlet Organlarını Bu kadar öven. Bir yerlerde duymuştum “Her Hollyvood filminde Amerikan bayrağı mutlaka gözükecek. CIA, FBI, NYPD, NSA, vs. Geçende izlediğim, Bir film “Act Of Valor”. Meşur Deniz kuvvetlerinde ki özel bir birlik Navy SEAL ve yapılan destansı operasyonun konu aldığı bir film. Ulusal güvenlik için yapılan mücadele. İnsanın içini sızlatıyor. Normalde keyif vermesi gereken film neden içimizi sızlatıyor… manidar. Bir tarafta yere göğe sığdırılamayan bir Ordu. Diğer tarafta Çoğu tarafından “içinde çok pislik vardı” münasebetsizliği ile olabildiğince yıprattırılan şanlı Türk Ordusu. Öyle bir ülke düşünün ki aynı gün Genel Kurmay Başkanı, Deniz, Hava, Kara Kuvvetleri Komutanları istifalarını veriyor. Cumhurbaşkanı ise duruma “Gayet Normal!  Kendi içinde sorgulamamız gerek, Başka konularla ilişkilendirmemeli” Diye yorum yapıyor. Yine diğer bir Genel Kurmay Başkanı Vatanına İhanetle yargılanıyor. Yüzlerce komutan Senelerdir Tutuklu. Atılan İftiralar, Asılsız suçlamalar, Yargısız İnfazlar. Ellerine almışlar keseri rastgele… nerede bir çıkıntı, Buda vesselam. Üzerine verilen binlerce şehit. Arkasına Mesut Taner Genç in cesur açıklamaları (Ateş Hattında-Beytüşşebap Kaymakamı’nın PKK ile Mücadele Günlüğü). Hey Allah’ım… Dahası bu asılsız karalama kampanyasının tezgahı, bu kendi kurumlarını yere göğe sığdıramayan Amerika’dan İthal ediliyor. Amerikan Mandasını Kabul edenler de, bu soysuz işleyişin arkasında duruyor. Tezgahçının kendisinden de hevesli destek veriyor. İnanın Amerika’ya zerre kızmıyorum. Adamlar kendi ülkelerinin bekası için tüm çalışmalarını yapıyorlar. Ancak biz bu oyuna, alet olmamalıyız. Sen değerlerine sahip çıkmaz isen, el sana ne yapsın? 20 senedir PKK Şerefsizleri, ilimizi çekiyor. Bizim derdimiz Bu gün Suriye, Dün Irak’dı, bir zamanlar Somali idi, yok Mianmardı…Şuydu buydu. Liste uzar gider. Ben demiyorum ki ilgisiz kalalım. Ama önceliği kendi vatanına ver. Değerlerine sahip çık. Ordunu küçük düşürme.

Amerika’da devlet kurumunda görev almak onurdur. Bu kurumun değerinden ileri gelir. Bizde ise eskiden beri  ticaret ve esnaflık gerek kazanç yönünden, gerekse istihdam yaratmak açısından önem arz ediyordu. Ancak bu gün gelinen noktada Esnafın beli öyle bir kırıldı ki; Devlette çalışmak önemli oldu. Olmalı da… Ancak amaç bozuk. Çünkü devlette maaş garantisi var. Tüm piyasada Cemaate yakın durmazsan (öyle her Cuma namazını kaçırmamak hatta bizzat toplantılarına katılmakta yetmiyor. Direk hizmet etmen, bağış vs. yapman gerek) ayakta durman mümkün değil. Taraf olmayanlar çoktan tasfiye oldu bile. Bir noktayı gözden kaçırmayalım bu insanlar madem bu kadar yönetim dehası zat-ı muhterem idiler. 10 sene önce neredeydiler? Ve diğerleri bu kadar ani bir şekilde battılar da. Nasıl bu iktidardan önce senelerce ayakta kalabildiler. Bu gün Ayda 100.000 TL maaş kazanan Doktor biliyorum. Hem de Samsun’da. Öyle İstanbul, Ankara filan da değil. Şimdi duyar gibiyim, “Hep vardı bu adaletsizlik” diye. Evet vardı. Yanlıştı. Hemde çok yanlıştı. Ama hiç bu kadar kötülük yoktu. 10 senedir iktidar aynı. Tüm Cumhuriyet tarihinin, 10 da 1 i bu iktidar başta. Hiçbir bahanesi yok. Olsa emin olun kullanırlardı. Benim Lise son sınıfda ki yeğenim RTE dan başka iktidar bilmiyor. Doğduğu günden beri,  “Doğu gitti gidecek”, “vatan satılıyor”, “Durum çok kötü”, “Satıldık”, “atıldık” Söylemleri. Beyinleri olmuş hamur gibi. Ne okuma var ne araştırma. Ellerinde bir Cep telefonu. Senin Androitinin versiyonu ne? Yok “What’s Up”. Kafa zehir, Ama korteks ince. Maalesef öz eleştiri bu. Bu duruma neden Hep bizler olduk. Çünkü o na eğitim verecek kişinin müfredatı bile -Ne alaka ise- Amerika’nın kontrolünde (Fulbright anlaşması). O yüzden yeğenim Hasan Tahsin’i bilmeyip bana İlüminatiyi soruyor. Kafam karışıyor, Çay Demlemeyi bilmeyen çocuk İlüminatiyi nereden bilir? Eskiden bizde Milli güvenlik derslerine Asker girerdi. Rütbeleri filan anlatırdı. Şimdi aynı okulun Yönetimine, İmamlar, Etik dersi veriyor. Soruyorum size aranızda Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretim Birliği Yasası)bilen var mı? İşte Ak partinin ana konularından birini öğrendiniz. Ayrıntı için size iki link veriyorum.

Bilmeden yorum yapmayın. Uzun zamandır görüyorum ki yapmaya çalıştığım, Çoğu kez hatırlatmadan ibaret. Çünkü, hemen unutuyoruz. Devamlı  Bahsetmiş olduğum mücadele çok değil, Sadece 90 sene önce verildi. Bu Doksan senenin 10 senesinde AKP iktidardı. O dönem Fransa, Yunanistan vs. Hepsi buradaydı. Amerika ise Başkanı Wilson ile işgale destek veriyordu. O günkü Wilson Derneği, Zaman Gazetesinin binasında bulunuyordu.Oradan yayınlarını yapıyordu. Bu gün Zaman Gazetesi Fettullah Gülen’in bültenliğini yapıyor. O da Amerikan mandası altında. Yeşilkartının altında Graham Fuller’in referansı var. Kendisi CIA in Orta Doğu İstasyon Şefliğini yapmaktadır. Bu coğrafyadaki çoğu operayonun altında onun imzası var. (Ilımlı İslam olgusu – Yeşil Kuşak Projesi vs.) Kendimizi kandırmayalım. Bu vatan Bizim. Ve bu topraklarda Biz at koştururuz. Benim Diyarbakır doğumlu olduğumu duyunca şaşıranlara ben endişe ile bakıyorum.  Bu gün birileri kalkmış Doğunun bölünüp Kürdistan olması üzerine kuğular yapıyor. Birileri Milli otoritenin doğuda bazı yerlerde olmadığını, Valinin, Kaymakamın bile kara yolu ile gezemediğini anlatıyor. Her gün onlarca karaman Şehit haberleri geliyor. Düşünmeden edemiyorum. Merve Kavakçının (o da Amerikan vatandaşıdır)  mihmandarı Nazlı Ilıcak Andıç ı ortaya atmasaydı, Birileri, Balyozdu şuydu buydu. İddaları atmasaydı yada atsa bile adil olsalardı, onurlarını korusalardı. Bize ait olana Sahip çıksaydık. Birileri çıkıp bunlar onurlu insanlardı deselerdi. O kaymakamlar ilçelerinde rahat gezebilirler miydi? Ya da Milletimin vekilleri Can düşmanımız PKK ile kucaklaşıp bunu kampanya haline getirebilir miydi? Unutmayın 15 Mayıs 1919 da ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin Bir gazeteciydi. Atatürk ü yada milli mücadeleyi bilmiyordu. Ama o günü yaşıyordu. Yunanlılar şehrini işgal etmişlerdi. Oracıkta Şehit oldu. Almanyalı bir dostuma oradan burası nasıl gözüküyor diye sorduğumda. Amerika’nın kucağından kalkınca ne yapacaksınız diye cevap verdi. Dün Irakta olan, Mısırda baharı yaşatan, Bu gün suriyede aynı baharı yaşatıyor. Yarın Belki İran sonra bekli Türkiye baharı yaşayacak. Ama bizi kurtaracak olan Ulus Değerlerimiz olacak. Bu değerlere sahip çıkalım.
Saygılarımla

Altuğ Aytaçoğlu (05.09.2012)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.