Zafer Bayramı Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü yurt çapında törenlerle kutlanır.

Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında galibiyetiyle tamamlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni nam-ı diğer Büyük Taarruz’u anmak için kutlanan bayramdır. Gerçekte, tüm düşman birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra olsa da, 30 Ağustos, sembolik olarak, ülke topraklarının düşmandan arındığı günü temsil eder.

Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir.

Geçmişini Bilmeyen toplumlar geleceklerine yön veremezler.

Kurtuluş Savaşının, Yani zaferimizin nişanı olarak Zafer bayramının Sulandırılması da Zamanın işgalci ülkeleri açısından gayet doğal ve anlaşılabilir bir durumdur. Netice itibarı ile O zamanlardan beri işgal için destek veren ve Türk halkına kin besleyen bir yönetim olarak yönetiliyordu.  Dönemin ABD Başkanı Wilson yaptığı bir konuşmada şunları dile getirmekteydi:

  • “Boğazlara ve İstanbul’a Amerikan askeri yerleştireceğiz.”
  • “İstanbul bir Türk kenti değildir. İstanbul artık bütün bir imparatorluğun başkenti olmaktan çıkmıştır. İstanbul Boğazı ve çevresindeki bir arazi parçasını da Amerikan mandasına almalıyız.”
  • “Türkiye’yi işgal edelim ama padişah sembolik olarak İstanbul’da kalsın. Hiçbir yetkisi olmasın. Papa (Vatikan) modeli uygulayalım!”

Hala da öyle olduğunu endişe ile gözlemliyorum. Örnek olarak; Amerika’nın Osmanlı/Türkiye üzerindeki amaçları ve yapmaya çalıştıkları hiç anlatılmamaktadır. Bunun temel nedeni bize ders kitabı olarak önerilen Milli(!) Eğitim kitapları hazırlanan müfredat çerçevesinde oluşturulmakta ve bu müfredat üçü Türk üçü Amerikan yetkili tarafından planlanmaktadır. (Önceden 4 Türk – 4 Amerikalı idi) Amerikalı yetkililer arasında Amerika Büyükelçileri bulunmaktadır. Müfredat ile ilgili alınacak karar sırasında oylamada üçe üçlük bir sonuç çıkarsa ABD elçisinin oyu iki oy sayılmaktadır. Kısaca Türk Eğitim Müfredatında Amerikalı uzmanlar istedikleri kararları alabilmektedirler. Bu anlaşma (Fulbright anlaşması) Zamanında imzalanmış ve günümüzde hala yürürlüktedir. (hey Allah’ım hala daha 4+4+4 diyorsunuz.)

Şimdilerde Adnan Menderesin idamı ile ilgili propaganda yapılıyor. Tabi ki Bir devletin en üst kademede yönetimini yapmış bir kişinin ölümle cezalandırması çok kötü bir durumdur. İzahı mümkün olacak bu durum değildir. Ancak Bu antlaşma gibi olaylar kendi pozisyonlarını doğuruyor. Dün Menderes, Amerika’ya yakın birisi idi. Vatan Hainliği ile suçlandı ve idam edildi. Maalesef Bu gün hala İktidar, Amerika’nın çıkarını, Kendi vatanının çıkarına tercih ediyor.

Yarın Zafer Bayramımız, Hepimizin Kutlu olsun. Cumhuriyetimiz Koruyucusu (!) Hasta, Kulağı İltihaplanmış, Eminim raporu da vardır. Bu sebeple Bayram İptal oldu.

Ben bu yazıları yazarak Manzarayı bütün olarak görmenizde bir yardımım dokunursa o da benim bayramımdır.

Kurtuluşumuzda, Amerika’ya, Fransa’ya, Yunanistan’a, İngilizlere karşı amansız mücadelelerinde Hayatını kaybeden O onurlu İnsanlara Vücudumdaki Her damla kanı paylaştırsam, Bensiz de olsa bir güncük Bayramlarını kutlasalar, Helal Olsun. O Şehitlerin yetimleri ve torunları hala hayatta olanlar vardır. Ne onurlu bir gündür onlar için. Gaziler ve yakınları, Bütün yıpratmalara rağmen onurunu yitirmeyen Tüm Türk Silahlı Kuvvetler Mensupları sizlerin de bayramın kutlu olsun. Ve vatanı için azıcık duygulanan bütün yurttaşlarımın 30 Ağustos Zafer bayramını Kutlarım. Cumhuriyetimiz Koruyucusu Sayın Cumhurbaşkanımıza Acil şifalar diliyorum.

Saygılarımla

Altuğ Aytaçoğlu (29.08.2012)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.