68 Ankara doğumlu.
Babası İslam hukuku profesörü Yusuf Ziya Kavakçı.
Annesi, Alman dili ve edebiyatı uzmanı Gülseren Gülhan Kavakçı.
İkisi de 1974’lerde Türban Polemiğini ilk ortaya atanlardan. Türbanından dolayı üniversitede tepki çeken annesi Atatürk Üniversitesi’ndeki görevinden istifa etti. Babası ise yetkisini keyfi kullandığı gerekçesiyle görevinden alındı ve 1982’de üniversiteden istifa etti.
Merve Kavakçı Ankara TED Koleji’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi tıp fakültesine girdi.
Burada iki yıl okuduktan sonra başörtüsü yasağı nedeniyle okuldan ayrıldı.
Daha sonra ABD’ye giderek Texas Üniversitesi’nde (Babası da orada) Bilgisayar Mühendisliği eğitimi aldı. Amerikan vatandaşı oluşu bile şaibeli.
Birici sınıfta. Ürdün asıllı Ali Ahmad Abushanab ile evlendi. (HAMAS ile ilişkileri var.) (Ayrıntılar Ek.1 de.)
17 Haziran 1993’de ayrıldı
29 Ekim 1999′ da Gizlice Bekir Lütfü Yıldırım ile Evlendi. ( Nikah’a gelenler bile bilmiyordu. Çocukları bile yoktu) (Ayrıntılar Ek.2 de.)
2005 yılında şiddetli geçimsizlik nedeniyle ayrıldılar.
2010 da 3. Kez evlendi (Adalet Partisi milletvekillerinden Nadir Latif İslam‘ın oğlu doktor Cihangir İslam ile)
2016 Yılında Boşandı.

Şu anda Fazilet Partili eski Milletvekili ve Kuala Lumpur Büyükelçisi
Amerikan vatandaşı. Türk vatandaşlığından kendi isteği ile ayrılıyor. Babası, Annesi, Hep Amerika’da
Türlü karmaşık ilişkiler… bayağı çalışmış anlaşılan.


Bu çarpıcı fotoğrafta Merve Kavakçı, Nakşî Şeyh-î Nazım Kıbrısî’nin dizlerinin dibinde oturuyor. Avucunu açmış, mahcup bir edayla bakıyor

Bir de kalkmışlar Örf Adet ten bahsediyorlar. Yahu Herkes Âdetine göre yaşayacak diye bir dayatmam yok ama. Bu düstur bu riyakârlara aittir. Bu haltları (daha yazmayla bitiremem) yiyorsun. Hem de Örf adet diye Demeç veriyorsun.

İslam diye yaratılan vitrine bakın hele. Kalkmış Yüce Türkiye Büyük Millet Meclisine Türbanla giriyor, Ben Müslümanım diyor. Hayata bak yaşantıya bak. Bir kere hangi ülke vatandaşısın? Bu Milletin vekili nasıl olabiliyor.

Soldan İkinci Merve Kavakçı

Şimdilerde Hakkının iadesi ve tüm maaşlarını toplamını faizleri ile istiyor.

Milletin Vekili, yani vatana millete hizmet edecek, kendini ona adayacak olan kişi…

Demek ki Neymiş?… Her şey Para, Unvan ve güç içinmiş. Muhatap alıp konu ile ilgili araştırma yaptığım için bile kendimden utandım. Kesin gündem oluşturulup bir şeylerin üstü örtülüyor. Onu da buluruz hiç kafanıza takmayın. Bedeli 1 trilyon a yakın. Atamın bize verdiği emaneti sonuna kadar savunacağım.

Bu manzaralar hiç aklımdan çıkmıyor

Merrve Hanımın O gün yanında Kim var dı? Andıç ı ortaya atan kişi.(Nazlı Ilıcak) Bunların hepsi planlı hareketlerdir.


Andıç nedir?

Türk Dil Kurumu (TDK) “andıç” kelimesini “uyarı veya hatırlatmak için yazılan not, muhtıra” olarak tanımlıyor.
“Andıç” kelimesi Türkiye’de ilk kez 1998’de tartışma konusu oldu. O dönem yakalanan PKK yöneticilerinden Şemdin Sakık’ın soruşturma zaptına, yalan ifadeler eklenerek basına sızdırılmıştı. Bu ifadeler, 25 Nisan 1998’de Hürriyet ve Sabah gazetelerinde iki gün boyunca yayımlandı.
Sakık’a ait olduğu söylenen itirafların yayımlanmasıyla itiraflarda adı geçen gazeteciler işlerinden çıkarıldı ve Akın Birdal suikasta uğradı.
Daha sonradan çıkartıldığı mahkemede Sakık, böyle bir ifade vermediğini açıkladı. Ekim 2000’de gazeteci Nazlı Ilıcak, bütün bunların Genelkurmay istihbaratında hazırlanan bir psikolojik savaş taktiğinin gereği olduğunu gösteren bir belgeyi gazetecilere ulaştırdı ve belgenin yayımlanmasından on gün sonra Genelkurmay, “andıç” adı verilen belgenin varlığını kabul etti.

Devlet Kadrolarında yer alan Kavakçı ailesi bireyleri:

Merve Safa Kavakçı: Fazilet Partisi eski Milletvekili ve Kuala Lumpur Büyükelçisi
Merve Kavakçı’nın kızı Mariam: Cumhurbaşkanlığı danışmanı
Merve Kavakçı’nın diğer kızı Fatima Gülham Abushanab: Cumhurbaşkanlığı uzmanı
Merve Kavakçı’nın kız kardeşi Ravza Kavakçı: AK Parti İstanbul Milletvekili
Merve Kavakçı’nın diğer kız kardeşi Elif Kavakçı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın moda tasarımcısı

http://kualalumpur.be.mfa.gov.tr/Mission/Message

http://kualalumpur.be.mfa.gov.tr/Mission/Biography

Ek.1

Bilge Egemen’ in 1999 da ki röportajı

“Merve’nin arkasındayız”

HAmas

 “Radikal İslamcı HAMAS örgütünün sözcüsü İbrahim Gosa, “cesur” diye nitelendirdiği Merve Kavakçı’yı sonuna kadar desteklediklerini söyledi. Gosa 1996 yılında Ankara’da görüştüğü Erbakan’a da saygısının “sonsuz” olduğunu belirtmeden edemedi.”

Bilge Egemen – 1999 Milliyet

Binlerce radikal İslamcı ona tapıyor. O da Merve Kavakçı’ya olan hayranlığını gizlemiyor. Adı İbrahim Gosa. HAMAS örgütünün sözcüsü. Birçok radikal İslamcıya göre en önemli adamı.

İbrahim Gosa

Gosa’yla Amman’daki HAMAS’ in küçücük merkezinde buluşuyoruz. Kadın olduğum için elimi sıkmıyor, birlikte fotoğraf çektirmiyor, gözlerini gözlerime değdirmeden yere bakıp konuşuyor.

Gosa Türkiye’de olup bitenleri çok yakından izliyor. Seçimlerde hangi parti ne yaptı? Hangi lider ne dedi? Kim, neden düşük oy aldı? Her sorunun cevabini, yorumunu duraksamadan veriyor.

Merve Kavakçı’nın HAMAS’ la olan bağlantısı konusunda söylenenlere de soruya gerek kalmadan, kendiliğinden cevap veriyor:

Merve’yi televizyonlardan tanıyoruz. Gazetelerden okuyoruz. HAMAS’ la bir bağlantısı yok. Ama biz ona inanıyoruz. Cesaretine hayranlık duyuyoruz ve onu destekliyoruz.

İbrahim Gosa

Merve Kavakçı’nın boşandığı eşi Ali Ahmet Abushanab için de şunları söylüyor:

Abushanab ‘ın HAMAS üyesi olup olmadığını bilemem. Öyle bir bilgi almadık. Ama HAMAS ‘ın Gazze’de çok önemli bir üyesi var. İsmail Abushanab. Belki de bu yüzden bir bağlantı kuruldu.

Bir yanda Merve, Erbakan, Kutan, İslam, Türkiye ve hükümet. Ve işte diğer yanda HAMAS’ ın sözcüsü Gosa‘ nın yorumları:

* Merve: Merve’nin ABD’de bir toplantıya katıldığı söyleniyor. Filistin İslam Birliği diye bir organizasyon tanımıyorum. Üstelik HAMAS’ ın ABD’de herhangi bir faaliyet yapması yasak. Ama biz HAMAS ve İslamcılar Merve’yi destekliyoruz.

* Erbakan: Ekim 1996’da Ankara’daki Atatürk Spor Salonu’nda yapılan Refah Partisi’nin kongresine katıldım. Erbakan bir mühendistir. Ben de mühendisim. Ona çok saygı duyuyorum. Çok güçlü bir adam, çok çalıştı. İslam ülkeleri ile güçlü ilişkileri var. Filistin konusunda çok hassas. Kalbinin Kudüs ve Mescit -i Aksa’ ya dönük olduğunu söylüyor. Ayrıca iyi bir ekonomi adamı. Hükümeti boyunca Siyonizm ve Batı’ya karsı Türk ekonomisini rahatlattı, iyi işler yaptı. Faize karşı olduğu için bankaların düşmanıdır.

* Kutan (Recai): Türkiye’ye “1996’da geldiğimde Kutan ile tanışamadım. Gazetelerden Merve’yi desteklediğini biliyorum. Bu yüzden onun doğru adam olduğunu Müslümanların da onu desteklediğini düşünüyorum. O İslam’ın kurallarını takip ediyor.

* İslam ve FP: FP laik partilerle rahatça yarışır. Ama baskılarla zayıflatıyorlar. Genel seçimlerde düşüş yasadı ancak, belediye seçimlerinde gücünü korudu. Erbakan İsrail Dışişleri Bakanı Daniel Levi ile görüşmesine rağmen laikleri memnun edemedi. Dışarıda bırakıldı. Türkiye’de gelecekte İslam, ABD’nin kontrolü altında olacak. Bize yine de Türkler’in Müslüman olması güven veriyor. Laikler İslam’ın uzun tarihini unutmasınlar.

* Türkiye: Bizim HAMAS ve İslami hareket olarak Türkiye’deki bağlarımız çok sıkı. Çünkü Türkiye müslüman bir ülkedir. Türkiye de, ABD ve Avrupa yerine müslüman ülkelerle arasını sıkılaştırmalı. Türkiye’nin İsrail’le olan ilişkisinden rahatsızız. Bitmesini istiyoruz. Türkiye’deki laikler Merve’ye baskı yapmaya devam ederse, bu demektir ki Türkiye diktatör bir ülkedir; demokrat değil. Demokrasi tek parçadır. Ya kabul edilir ya da terk edilir.

* Hükümet: Ecevit için hükümeti kurmak kolay olmayacak. MHP hem Avrupa için uygun değil, hem de turbanı destekliyor. FP ve MHP birlikte hareket ederlerse Meclis türban baskısından vazgeçmek zorunda kalır. Çünkü zaten Türkiye’nin çoğunluğu türbana inanıyor, destekliyor. Asker, partiler üzerinden elini çekmeli. Müslümanlar rahat nefes alabilmeli.

Acımasız terör örgütü HAMAS

Radikal İslamcı, “İslami Direniş Hareketi” ya da kısa adıyla HAMAS Şeyh Ahmet Yasin tarafından 14 Aralık 1987’de Müslüman Kardeşler’ in bir kolu olarak Filistin’de kuruldu. Adını Israil’deki intihar saldırılarıyla duyurdu. Israil-Filistin barışına karşı çıkan HAMAS, Yaser Arafat’a muhalefet ediyor. HAMAS, 1993’te Israil ile FKO arasında imzalanan Oslo Anlaşması’ndan bu yana “cihad” olarak nitelendirdiği çok sayıda kanlı eylem düzenledi.

Ek.2

Merve Kavakçının ikinci evliliği ile ilgili Ayrıntılar. Bu bölüm biraz fazla detay içermesine karşın enteresan detaylar içeriyor. Biraz sıkıcı olabilir.

Bekir Lütfü Yıldırım ile Merve

Merve Kavakçı ve Bekir Lütfü Yıldırım, sade bir törenle dünya evine girdi. Damat Yıldırım Kavakçı’ya 12 milyarlık tek taşlı yüzük taktı.

Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlıktan çıkarılan Merve Kavakçı, önceki gece gizli bir törenle işadamı Bekir Lütfü Yıldırım ile evlendi. Hıdiv Kasrı’nda yapılan nikâh törenine gelin ve damadın aile büyükleri ile az sayıda seçkin davetli katıldı. Yaklaşık 40 davetliye Kristal Salon olarak adlandırılan salonda alkolsüz meyve kokteyli ikram edildi. Daha sonra üst katta kurulan ‘U’ şeklindeki tören masasına geçildi ve nikâh İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından kıyıldı. Yaklaşık iki saat süren törenden sonra Merve Kavakçı ile Bekir Lütfü Yıldırım, Hıdiv Kasrı’ndan ayrıldı. Kavakçı nikâhta klasik tesettür giyimden uzak, gri türban üzerine kep taktığı çok şık abiye bir kıyafet giydi.

 • Basından kaçtılar
  Çift, basın mensuplarının düğün haberini alması üzerine Hıdiv Kasrı’nın arka kapısından çıkarak kaçtılar. Geceyi ise otel yerine yakın bir akrabalarının evinde geçirmeyi tercih etti. Gürtuna ve diğer davetliler bir süre daha Hıdiv Kasrı’nda kaldılar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da nikâha davetli olduğu ancak katılmadığı öğrenildi. İkinci evliliklerini yapan çiftin aile çevresi, nikâhın hülle evliliği olmadığını ve tarafların anlaşarak evlendiklerini belirtiler. Damat Bekir Yıldırım’ın ailesinin Sivas’ta olduğu ancak Merve Kavakçı’yla eşinin Ankara’da oturacağı belirtildi. İlk evliliğinden çocuğu bulunmayan damat Yıldırım’ın Ankara’da kendisine ait işyeri var.
 • Düğün pastası da yoktu
  Hıdiv Kasrı yetkilileri Merve Kavakçı’nın nikâh töreninden önceden haberdar olmadıklarını ve rezervasyon yapılırken “Başkan bir yemek verecek. Toplantısı var” denildiğini söylediler. Nikâh töreni kapalı bir salonda organize edilen bir yemek havasında geçti.

Düğün pastasının da olmadığı nikâhta davetlilere, yemek olarak çorba, krep ve et yemeği ikram edildi. Hıdiv Kasrı Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor.

 • Nikahtan çok Özel izlenimler
  • Kız tarafının şahidi Zeki Ünal, aynı zamanda Merve Kavakçı’nın dayısı. FP’li Ünal, düğünün en kapalı biçimde olması için çaba gösterdi.
  • Damadın nikâh şahitliğini ise kız tarafının hiç tanımadığı akrabası yaptı.
  • Fazilet kanadından düğüne katılanlar arasında Büyükşehir Belediye Başkanı Gürtuna’nın eşi, FP Milletvekili Muhammet Polat’ın eşi ve Milletvekili Nazlı Ilıcak vardı.
  • Hıdiv Kasrı’nda sadece resmi nikâh kıyıldı, burada dini nikâh yapılmadı. Nikâhta bir dua da okunmadı. Musevi sanatçı Mendelssohn’un Düğün Marşı çalındı. Düğünde alaturka müzik çalınmadı.
  • Damat, dikkat çekici olmayan bir siyah takım elbise giyinmişti. Düğüne babası ve kız kardeşiyle geldi. Bütün davetliler büyük tek bir masada oturdu ve saat 21.00’deki nikâhtan sonra yemeğe geçildi.
  • Merve Kavakçı’nın kıyafeti Amerika’dan getirildi. Tayyör değil, gece kıyafeti biçiminde dikilmişti. Gelinlik giymeyi Merve Kavakçı istememişti. Başındaki başlığı hem şapka hem türban gibiydi. Şapka gibi duruyor, ama kenarlarından kumaş iniyordu.
  • Gelin ve damat önceki geceyi İstanbul’da bir yakınlarının evinde geçirdi. Medyaya yakalanmamak için herhangi bir otelde kalmamayı tercih ettiler.

Şahit Zeki Ünal Merve’nin dayısı

MERVE Kavakçı’nın nikah şahitliğini yapan FP Karaman Milletvekili Zeki Ünal, aynı zamanda Kavakçı’nın dayısı. Evliliğin gerçekleşmesinde büyük katkısı olduğu öğrenilen Zeki Ünal, 1996 yılında Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülürken Cumhurbaşkanlığı makamının Hilafet makamı olmasını istemişti.

Ünal Haziran ayında İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında okuduğu şiirle de gündeme gelmişti. Ünal, okuduğu şiirde “… İşte ben mülteciyim, gelsin işitsin dünya/ Hem de baş mülteciyim, patlasanız, çatlasanız/ Haydi kanununuz assın beni yahut yasanız” diyordu. FP Karaman Milletvekili Zeki Ünal, 7 Haziran 1995 tarihinde oturum sırasında TBMM Başkan Vekili olan Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in yüzüne su atmıştı. Ünal, bu olayın ardından kendisi hakkında dava açan Genç’e 500 milyon lira manevi tazminat ödemeye mahkûm edilmişti.

Zeki Ünal, 1996 yılında TBMM Bütçe Plan Komisyonunda yaptığı bir konuşmada sokaklarda yatak odası rahatlığı ile öpüşüldüğünü ileri sürerek turistlere öpüşme yasağı getirilmesi istedi.

Alaturka müzik yoktu

MERVE Kavakçı’nın gizli nikâhın yapıldığı Hıdiv Kasrı’nın işletmesini üstlenen Büyük İstanbul Turizm ve Sağlık Yatırımları İşletmesi Beltur’un Genel Müdürü Hikmet Bulduk, geceyi anlattı.

Bulduk, nikah günü öğleden sonra telefonla Merve Kavakçı adına rezervasyon yapıldığını anlattı. Bulduk, bilgi verilmediğinden sıradan bir aile yemeği için hazırlık yaptıklarını söyleyerek, “Merve Hanım ayda 2-3 kez misafirimiz olur. Burayı çok sever. Önceki gün de 35 kişilik yer ayırtınca bir aile yemeği zannettik. Oysa ki nikâh içinmiş” dedi. “Merve Kavakçı”nın çocukları nikâhta mıydı?” sorumuza aldığımız yanıt, “Görmedim. Zannetmiyorum” oldu.

Ne Yediler?

Kız ve erkek tarafından davetli 35 kişinin katıldığı nikah yemeği için Hidiv Kasrı’na kişi başına 7 milyon lira ödendi. Düğün yemeğinde, Hıdiv çorba, paçanga böreği, bademli piliç ve mevsim salata servis yapıldı.

Damat yakışıklıydı

MERVE Kavakçı’nın nikahını kıyan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, gün içinde birbirinden farklı açıklamalarda bulundu. En sonunda da, nikahı kıydığını, damadın da yakışıklı olduğunu söyledi. İşte son açıklaması: “Merve Hanım Hıdiv Kasrı’nda, Bekir Lütfü Yıldırım isimli şahısla evlendi, nikahı kıyıldı. Nikahı ben kıydım. Nikahın olacağını duymuştum, ancak saati konusunda bilgim yoktu. Bizim Hıdiv Kasrı’nda ekonomi uzmanlarıyla bir toplantımız vardı. Böyle bir tevafuk (denk gelme) olması da nikahı kıymamıza vesile teşkil etti. Şahitlerin biri Karaman milletvekili Zeki Ünal’dı. Diğerini tanımıyorum. Gazetelerdeki kişi damada ait değildi. Damat yakışıklıydı, fena değildi. Petrol mühendisi. İTÜ mezunu. Tam hatırlamıyorum ama evrak işlemleri Eyüp’te yapıldı. Törende Erbakan yoktu.”

Bekir Yıldırımdan Şok idaa “Ben zaten evliyim”

Medyanın yanlışlıkla damat ilan ettiği Adanalı Bekir Yıldırım isyan etti
Fotgrafı medyada Kavakçı’nın yeni eşi olarak yer alan Bekir Fevzi Yıldırım, basın toplantısı yaparak iddiayı yalanladı.
Fetih Giyim’in sahibi 4 çocuk babası Yıldırım (34), “Eşim Selma hanımla 11 yıllık çok güzel bir evliliğimiz var. Bazı gazetelerde yayınlanan haberlerin isim benzerliği olması lazım. Damat ben değilim. Merve Hanım evlenmişse mutluluklar diliyorum” dedi.
20 yıldan beri giyim ve hazır giyim işi yaptığını söyleyen MÜSİAD Adana Başkan Yardımcısı Yıldırım, “Merve hanım saygı duyduğum bir insan, ancak sadece medyadan tanıyorum. Çocuklarımın sünnet düğününde davetiye göndermiştim, o da kutlama telgrafı çekmişti. Sabah arkadaşlarımın telefonları üzerine haberi gazetelerden okuyunca şok olduk. Haberdeki fotoğraf 3 sene önceki çektirmiş olduğum fotoğraf.”
Yıldırım, 6 ay önce düzenlediği türban defilesinde Atatürk’ün annesi Zübeyde hanıma hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.
Kocasının Kavakçı ile evlendiği haberini arkadaşlarından duyduğunu söyleyen Selma Yıldırım ise şöyle konuştu: “Kocamın benimle evli olduğunu biliyorum, ama insanlara nasıl izah edeceğim. Merve hanım ile tanışmıyoruz, ama saygı duyduğumuz bir hanımefendi.”

Evlilik kurtarmıyor

Merve’nin vatandaşlığa kabulüne Bakanlar Kurulu karar verecek
Sivaslı işadamı Bekir Yıldırım ile ikinci evliliğini yapan Merve Safa Kavakçı’nın, Türk vatandaşlığına yeniden kabulü için evlilik işlemi yeterli olmayacak. Kavakçı, Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığını kaybettiği için, vatandaşlığa yeniden kabulü de ancak Bakanlar Kurulu’nun uygun görmesi halinde gerçekleşecek. Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 8. maddesine göre, yeniden vatandaşlığa kabul için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor.

Top bu dönem için Hükümette…
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan İçel, Sabah gazetesine o dönemde yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Kavakçı, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunduğu gerekçesiyle, Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlık hakkını kaybetmiştir. Vatandaşlığa yeniden kabulü de, aynı kanunun hükümlerine göre mümkün olabilir. Kanun’un 8’inci maddesi vatandaşlık hakkını kaybedenlerin ancak Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden vatandaşlığa kabul edilebileceğini hükme bağlıyor. Bu konuda özel hüküm bulunduğu için hile-i şerie kokan bir evlilikle vatandaşlık hakkı kazanılamaz. Bakanlar Kurulu, Kavakçı’yı yeniden vatandaşlığa kabul etse dahi, bu karar milletvekilliğini meşru kılmaz. Önemli olan Kavakçı’nın seçim döneminde adaylık için gerekli olan koşulları taşıyıp taşımadığıdır”.

Fazilet Partisinin Yorumu

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ise şöyle konuştu:

“FP her zaman olduğu gibi hukuku kendi çıkarları doğrultusunda yorumluyor. Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 8’inci maddesi tartışma götürmeyecek ölçüde açık. Bu maddeye rağmen Kavakçı’nın evlilik yoluyla vatandaşlık hakkına sahip olacağını söylemek, yasayı hiçe saymak anlamına gelir. Yasa bu şekilde yorumlanırsa, kanuna karşı hile yapılmış olur. Kavakçı, Bakanlar Kurulu kararı olmadan vatandaşlık hakkını kazanamaz.”

Geçen Mayıs ayında, Vatandaşlık Kanunu’nun 25.maddesi gereğince, Bakanlar Kurulu kararıyla, Türk vatandaşlığından çıkarılan Kavakçı’nın, milletvekilliği ise TBMM kararıyla sona erecek. TBMM, Kavakçı’nın milletvekilliğinin düşürülmesini görüşmek için Danıştay’ın esas hakkındaki kararının kesinleşmesini bekliyor.

Meclis’ten erken davrandı

İçişleri Bakanlığı’ndan izin almadan ABD vatandaşlığına geçtiği için Türk vatandaşlığından çıkarılan Merve Kavakçı, hafta başında Meclis’e gönderilen Vatandaşlık Kanun tasarısından erken davrandı. Bu tasarı yasalaşsaydı Kavakçı yeniden vatandaşlık için, üç yıl beklemek zorunda kalacaktı. Meclis’te görüşülmeyi bekleyen Vatandaşlık Kanunu’nda değişiklik öngören tasarı, “Nataşa” diye adlandırılan yabancı hayat kadınlarının, Türk erkekleriyle evlenmelerini ve bu suretle Türk aile yapısını tahrip etmelerini önlemek amacıyla hazırlanmıştı.

Bu arada damat Bekir Yıldırım’ın daha önce hiç evlenmediği ortaya çıktı.

Vatandaşlıktan çıkartılma olayı ile ilgili o dönemde kimler neler dedi…

“Merve beni ilgilendirmiyor”

Bülent Ecevit

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, “Kavakçı’nın evlenmesi milletvekilliğini yeniden kazandırır mı?” şeklindeki soruya, “O konulara beni karıştırmayın. Beni ilgilendirmiyor” karşılığını verdi. Ecevit, Merve’nin yeniden Türk vatandaşlığını kazanabilmesi için Bakanlar Kurulu kararına gerek olup olmadığının sorulması üzerine de, “Bilemiyorum, bu konuda bilgim yok” diye konuştu.


“BİLMİYORUM!!”

Yıldırım Akbulut

Yine O dönemin TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Kavakçı’nın durumunun Danıştay’da görülen davaya nasıl etki edeceğini bilmediğini söyledi. Akbulut sorulara şu yanıtları verdi:

 • Soru: Danıştay kararına gerek kalmadan bir şey yapacak mısınız?
  Akbulut: Bir kere, bu konu davaya nasıl etki eder bilemiyorum. Bunu mahkeme değerlendirecek. Diğer konularda şu anda bir şey söylemek de pek doğru değil. Gelişmelere bir bakacağız. Şu andabirşey söylemek doğru değil…
 • Soru: Vatandaşlık için evlilik yeterli değil mi?
  Akbulut: Şu anda birşey söylemek doğru değildir. Ben karar veren bir makam değilim. Ben, neticede kanunları uygulayan birisiyim. Kanunlar neyi gerektirecek, hukuk neyi gerektirecek, elbette tezekkür edilecektir.
 • Soru: Son sözü yargı, Danıştay mı söyleyecek?
  Akbulut: Şimdi bu evlenme konusu mevcut davaya ne şekilde etki eder bilemem. Danıştay derken kastettiğim şey budur: Bunu Danıştay dikkate alır mı, almaz mı onu bilemem. Ama öteden beri söylediğim şey, dava sonunu beklemek. Yeni durum hakkında da şimdiden bir şey söylemek isabetli olmaz.
 • Soru: Merve, Meclis’e gelip yemin edebir mi?
  Akbulut: Şu anda söylemeyelim. Durum önümüze gelsin ona göre hareket ederiz.

“Konu Zaten İhtilaflı”

Fazilet Partisi

Dönemin MHP Grup Başkanvekili Ömer İzgi ise şöyle konuştu: “Kavakçı’nın yeni evlilik yapması, evlilik yapmadan önceki durumunu kazanmasını sağlamıyor. Ama bu konu Danıştay, yargı mekanizması içindedir. O yüzden peşin beyanatlar vermeyi yeğlemiyoruz. Danıştay’dan o kararın aleyhine bir durum doğarsa, o kazanılmış hakları kendisine iade edeceğinden, ne ise o hakları yeniden kazandıracak demektir.”


“Kavakçı’nın vatandaşlığı tamam”

Recai Kutan

Dönemin Fazilet Partisi lideri Recai Kutan, Merve Kavakçı’nın gelecek hafta başında başvuruda bulunarak Türk vatandaşlığına kabulünü isteyeceğini söyledi. Kutan, “Bizim değerlendirmemiz şu; evlendiği halde herhangi bir hanım eğer Türk vatandaşı değilse, otomatikman Türk vatandaşı oluyor. Herhalde önümüzdeki Pazartesi veya Salı günü müracaat edip Türk vatandaşlığına kabulünü isteyecek. Zaten mühim olan da şu anda Danıştay’da görülmekte olan dava itibariyle vatandaşlığının tescili idi. Şimdi ona gerek kalmadan vatandaşlık gerçekleşmiş oldu” dedi. “Merve Hanım, şu anda istanbul milletvekilimizdir. Vatandaşlığı tescil edildiğine göre, milletvekilliği devam eder” diyen Kutan, “Nikah törenine davet edildiniz mi?” sorusuna, “Haberim vardı” dedi.


Milletvekili ve Türk vatandaşı olamaz.”

Av. Burhan Apaydın

Dönemin ünlü avukatlarından Burhan Apaydın Merve Kavakçı’nın Türk vatandaşı ve milletvekili olamayacağını savundu. Apaydın’ın görüşü şöyle: “Kavakçı’nın sonradan bir Türk vatandaşı ile evlenmiş olması, tekrar Türk vatandaşı sıfatını kazanmasını sağlamaz. Bunun dışında Danıştay’daki davanın düşmesine veya Bakanlar Kurulu’nun kararının geçersizliğine sebep olmaz. Vatandaşlık hakkını kaybetme kararının değerlendirilmesi, Bakanlar Kurulu’nun vermiş olduğu kararın tesis edildiği güne ait şartlara tabidir. Sonradan evlenme, vatandaşlığı kaybettirme kararının şartlarında ve dayandığı gerekçeye etkin olamaz. Kavakçı, TBMM’deki oturumların hiçbirine katılmadı. Kavakçı’nın bu yasa doğrultusunda milletvekilliğinden çıkarılması gerekir.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.