Medarı İftiharımız İskilipli Atıf

Cumhuriyet ten takip ettiğim. Sn Işık Kansu çok güzel bir yazı yazmış, Bu yazıyı sizinle paylaşmak istedim. 

Haber şu:

“İskilipli Atıf Hoca’nın adı, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas’ın da katıldığı törenle İskilip’teki devlet hastanesine verildi. Kafkas, ‘Atıf Hoca’nın İskilip’in medarı iftiharı olduğunu’ söyledi ve kendisinin idam edilmesinin Cumhuriyet tarihinin karanlık noktalarından biri olduğunu belirtti. Kafkas, hukuksuzluğun kurbanı din âlimi İskilipli Atıf’ın adının devlet hastanesine verilmesini ‘iade-i itibar’ diye niteledi.”

3 Mart 2012- Cumhuriyet

İskilipli Atıf, 1919’da Teali İslam Cemiyeti’ni kuranlar arasındadır. Cemiyetin amacı, hilafetçi bir anlayışla Müslümanlar arasında birliği sağlamaktır. Osmanlı’nın din kurallarına bağlı kalınarak kurtulabileceğini savunan cemiyet, kendisini “din ve devlet ayrılığına taraftar olmayan bir teşekkül olarak” görmüş, Kuvva-i Milliye’ye ve Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkmıştır. Cemiyetin ulusal kurtuluş savaşı sırasında yayımladığı bildiri, bu durumun belgesidir:

“İngilizleri kızdırdınız, üzerimize Yunanlıları musallat ettiler. Düşünmüyorsunuz ki Yunanlılara fazla zayiat verdirmek bile bundan sonra bizim için hayırlı ve menfaatli bir şey olmaz. Hem sizler ey yalancı ve şakîler! Kendi milletimize karşı ecnebi milletlerden hiçbirinin yapmadığı şekavet ve şenaatleri irtikâp edip dururken milleti, eşrafı memleketi, ulemâyı asıp keserek mallarını yağma ederken kendinize ne hakla, ne yüzle, ne utanmazlıkla Kuvâ-yı Milliye namını veriyorsunuz? Milleti öldürerek, mahvederek hukuk-ı milleti müdâfaa edeceksiniz öyle mi? Utanmaz hâinler, artık yetişir, yakamızı bırakın: Cenâb-ı Hakk’ın gazap ve laneti sizin üzerine olsun!”

Teali İslam Cemiyeti’nin başkanlığını bir süre İngiliz Muhipleri Cemiyeti üyesi Mustafa Sabri üstlenmiştir. Peki, Mustafa Sabri Kimdir? Mustafa Kemal ve Kuvâ-yi Milliyeciler için ölüm fetvasını kaleme alan kişidir. Mustafa Sabri, İşgalciler ile işbirlikçi Damat Ferid kabinesinde şeyhülislam olunca, İskilipli Atıf cemiyette başkanlığa getirilmiştir. Cemiyetin üyeleri arasında Sait Nursi de vardır. Devrimlere karşı çıkmaktan yargılanan İskilipli Atıf, Ankara İstiklal Mahkemesi’nce idam edilmiştir. İşte, Sağlık Bakan Yardımcısı ve eski AKP Milletvekili Agah Kafkas tarafından törenle devlet hastanesine adı verilen, BDP’li Altan Tan’ın “mağdur Müslüman’ı”, medarı iftiharımız İskilipli Atıf budur…

Zaten! Atatürk ile Kuvâ-yi Milliyeci dedelerimiz, ninelerimiz ne yaptılarsa yanlış yapmışlardı. İngilizleri kızdırmışlar, işgalcileri topraklarından atmışlar, uygarlık için devrimler gerçekleştirmişlerdi. Bunların hepsi birer Kemalist zırvaydı. Hele bugünkü Kemalistler! Onlar, kokuşmuş zombilerdi. Kendi partileri dâhil, bulundukları yerde ezilmeleri, dışlanmaları ve hatta yok edilmeleri gerekiyordu. Oysa! Yaşasın, tam bağımlı, piyasa sever Ilımlı İslam federasyonumuz…

Ilımlı İslam Federasyonu demişken Zaman Gazetesinde(!) haber,

“Şapka inkılâbından 18 ay önce yazdığı ‘Frenk Mukallitliği ve Şapka’ adlı kitabı gerekçe gösterilerek İstiklal Mahkemeleri tarafından idam edilen İskilipli Atıf Hoca’ya 86 yıl sonra iade-i itibar yapıldı.
1926 yılında idam edilen İskilipli Atıf Hoca için memleketi Çorum’un İskilip ilçesinde anıt mezar yapıldı. Anıtın açılışını Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç gerçekleştirdi. Daha sonra şehir meydanında halka hitap etti. Konuşmasında Şapka Kanunu’na muhalefet ettiği iddiasıyla Ankara Saman pazarı’nda asılan Hoca efendi’nin son gecesini anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Bülent Arınç, Atıf Hoca’yı İngiliz işbirlikçisi olmakla suçlayan CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse’ye ise sert çıktı” Şeklinde Geçti 28 Nisan 2012

Zaman Gazetesi – 28.04.2012
Ek.1 – Agah Kafkas (d. 1956, Alaca, Çorum),
Agah Kafkas

Türk siyasetçi.
Mezuniyet: Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 • Öz Gıda-İş Sendikası Genel Sekreter Yardımcılığı,
 • Genel Sekreterliği ve Genel Başkanvekilliği,
 • Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Yönetim Kurulu Üyeliği,
 • Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Mali Sekreterliği,
 • Uluslararası Gıda Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği,
 • Avrupa Gıda Tarım ve Turizm İşçileri Federasyonu Doğu Akdeniz Bölge Başkan Yardımcılığı ve İcra Kurulu Üyeliği,
 • TBMM XXII. ve XXIII. Dönem Çorum Milletvekilliği,
 • TBMM XXII. Dönem Türkiye-Moldova,
 • TBMM XXIII. Dönem Türkiye-Japonya Dostluk grubu Başkanlıkları ve
 • TBMM XXIII. Dönem TBMM Demokrasi Komitesi Başkanlığı,
 • Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği yapmıştır.

Evli ve beş çocuk babasıdır.(Wiki)

Ek 2 – Ahmet Faruk İmal
İskilipli Atıf Hocanın torunu, İskilip’in Sesi Gazetesinde Yazıları var.
Ek3. 25.02.2012 tarihli örnek “Haber 7” ve Milli gazete aynı yazıyı kaleme aldı

Haber linki Haber 7.com Konu ile ilgili yazısı.
Milli Gazete

İskilipli Atıf Hoca’ya ilk iade-i itibar

Tek parti döneminde şapka inkılâbına muhalefet ettiği gerekçesiyle İstiklal Mahkemesi tarafından idam edilen İskilipli Atıf Hoca’ya devlet tarafından ilk iade-i itibar Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Çorum’un İskilip ilçesinde bulunan İskilip Devlet Hastanesi’nin adını İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesi olarak değiştirildi. Tek parti döneminde şapka inkılâbına muhalefet ettiği gerekçesiyle İstiklal Mahkemesi tarafından idam edilen İskilipli Atıf Hoca’ya devlet tarafından ilk iade-i itibar Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Çorum’un İskilip ilçesinde bulunan İskilip Devlet Hastanesi’nin adını İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesi olarak değiştirildi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Türkiye’nin demokratikleşmesi, özgürleşmesi ve sivilleşmesi adına önemli bir adım attıklarını belirterek, “Bir büyük bilim adamı, bir âlim olan İskilipli Atıf Hoca bir hukuksuzluğun kurbanı olmuştur. Ve şehit edilmiştir. Bu bir iade-i itibardır. Bu bir hakkın teslimidir.” dedi.

İskilipli Atıf Hoca’nın torunu Ahmet Faruk İmal ise, hastanenin isminin değiştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Daha 3 yıl öncesine kadar bir mezar taşı bile yokken bir resmi kuruma adının verilmesi bizim için en büyük mutluluk kaynağı. İnşallah darısı diğer mezarsızların, mazlumların başına.” dedi. Programın ardından açılışa katılan Sağlık bakan yardımcısı ve diğer bakanlık yetkilileri İskilipli Atıf Hoca’nın mezarını ziyaret ederek dua etti.

VEFATININ 86. YILINDA ANILIYOR

İskilipli Atıf Hoca, şahadetinin 86. yılında Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nde anılıyor.

Bugün (25 Şubat Cumartesi) saat: 14.00’da başlayacak oturumun başkanlığını M. Davut Göksu yapacak. Toplantıda, Sadık Albayrak ve Dr. Mehmet Sılay, İskilipli Atıf Hoca’ya yapılan haksızlıkları ele alacak. Mesut Uçakan’ın Kelebekler Sonsuza Uçar filmi de oturumun ardından izlenebilecek. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, şahadetinin 86. yılında İskilipli Atıf Hoca’yı önemli bir etkinlikle anıyor. Türkiye’de yakın tarih araştırmalarıyla bilinen Sadık Albayrak ve İskilipli Atıf Hoca’yla ilgili kitap çalışması Düşün Yayınları’ndan çıkan Dr. Mehmet Sılay bugün (25 Şubat 2012 Cumartesi) saat: 14.00’da M. Davut Göksu’nun yöneteceği oturumda bir araya gelecek.

Şapka inkılâbından 18 ay önce yazdığı ve Batılılaşmayı eleştirdiği Frenk Mukallitliği ve Şapka adlı risalesi nedeniyle Şapka Kanunu’na muhalefetten 4 Şubat 1926’da idam edilen İskilipli Atıf Hoca, Darağacında Bir Âlim İskilipli Atıf Hoca programında tüm yönleriyle ele alınacak. Atıf Hoca’ya yönelik haksızlıkları dile getiren Kelebekler Sonsuza Uçar filmi de oturumun ardından izleyiciyle buluşacak. Yönetmen Mesut Uçakan’ın yönettiği film, Cumhuriyet tarihi mazlumlarıyla ilgili çekilen önemli bir başyapıt.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.