“Türkiye Cumhuriyeti’nin laik yapısını çağdışı emellerini gerçekleştirebilmelerinin önündeki en büyük engel olarak gören bir grup yobazın, Asteğmen Kubilay ile Hasan ve Şevki adlı iki bekçiyi hunharca şehit edişinin bugün, 78’inci yıl dönümüdür.

Asteğmen Kubilay ve arkadaşları, uzun ve sancılı bir sürecin sonucunda kurulan Cumhuriyetimizi ve onun çağdaş kazanımlarını yok etmek için laikliği hedef alan köhnemiş zihniyet karşısında ortaya koydukları mücadeleyle onurlu direnişin bayraklaşan sembolü hâline gelmişlerdir. Cumhuriyet tarihimizin ibret sayfaları arasına kaydedilen bu olay, Cumhuriyetimizin üzerinde yükseldiği temel değerlerin sağlamlığını ve inkılapların hedefini kavramış nesillerin onları yaşatma kararlılığını da ortaya koymuştur.

Bilim ve aklın rehberliğinde ilerlemeyi esas kabul eden Atatürkçü Düşünce Sisteminin karakteristik yapısının temel taşı olan laiklik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olmanın da en büyük güvencesidir. Bu nedenle, laikliğin siyasi ve kısır tartışmaların malzemesi yapılarak yıpratılmasının büyük sorunlara yol açacağı dikkatlerden kaçmamalıdır.

Yürümekte olduğumuz çağdaş uygarlık yolunda aydın fikirleriyle sonsuza kadar rehberimiz olacak Yüce Önderimizin ilke ve inkılâpları, ancak onları özümseyen nesillerce yaşatılabilecektir. Atatürkçü Düşünce Sisteminin esaslarının benimsenerek yaşam tarzı hâline getirilmesi kadar onu yıpratmak isteyen anlayışlarla mücadelenin bir vatandaşlık borcu olduğu unutulmamalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin; laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı kalarak üstün bir disiplin anlayışıyla çalışmalarını yürütmekte olan Türk Silahı Kuvvetleri de bu bilinçle, ulusal birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü zayıflatmayı hedefleyen her türlü tehdide karşı kararlı mücadelesini sürdürecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve onun temel niteliklerini korumak uğruna canlarını feda etmekten çekinmeyen, başta devrim şehidimiz Kubilay olmak üzere, bütün şehitlerimizi rahmetle anar, aziz hatıraları önünde saygıyla eğilirim.” 23.12.2009

TC. Genel Kurmay Başkanı
Org.İlker Başbuğ Kubilay

Adı Mustafa Fehmi Kubilay.
Baba adı Hüseyin,
Ana adı Zeynep.
Girit li bir ailenin çocuğu.
1906 doğumlu.
Kubilay bir öğretmen. Cumhuriyet öğretmeni.
1930 yılında İzmir’in Menemen İlçesi’nde askerlik görevini yapıyor.
O sırada 24 yaşında.

Bu genç insan, Menemen’de 23 Aralık 1930’da şeriat isteyenler tarafından öldürüldü. Genç Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica olayı, “Menemen Olayı – Kubilay Olayı” olarak tarihe geçti.

Menemen olayının izleri toplumsal bellekten hiç silinmedi. Kubilay “devrim şehidi” olarak simgeleşti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.